میرزا علی محمد یا محمد بن الحسن؟

به اعتقاد بهائیان، میرزا علی محمد شیرازی همان امام زمان شیعیان است اما خود او چیز دیگری می‌گوید:

 

میرزا علی محمد باب درکتاب های خود راجع به امام زمان عج چنین می نویسد :

۱- در صفحه ۲۷ کتاب “صحیفه عدلیه ” می نویسد : « امام دوازدهم ، محمدبن الحسن صاحب الزمان می باشد .»
۲- در صفحه ۱۲۳ کتاب ” تفسیرسوره بقره” می نویسد : « خدا به امام دوازدهم ، محمدبن الحسن ، طول عمر داده و او هم اکنون زنده است .»
۳- در کتاب ” تفسیر سوره یوسف ” می نویسد : « خدا خواسته است که تفسیر سوره یوسف از طرف محمدبن الحسن العسکری به او داده شود .»
۴- در صفحه ۱۸۱ کتاب ” اسرار الآثار خصوصی ” جلد اول از قول علی محمد باب مطالبی آمده که خلاصه اش چنین است : « به من تهمت زده اند که ادعای وحی و امامت و پیغمبری و بابیت نموده ام . لعنت خدا بر ایشان و خدا آنها را به خاطر این تهمت ها بکشد . بدانید که بعد از حضرت محمد ص پیغمبری نخواهد آمد و امام دوازدهم نیز محمد بن الحسن العسکری بوده و غیر از چهار نایب خاص ، هیچ کس باب امام نمی باشد. خدایا از این نسبت ها که به من داده اند بیزارم .»

البته باید توجه داشت که مطالب فوق را علی محمد باب با کمال بی پروائی و با اعتقاد تمام بیان داشته است ، نه اینکه ترسیده یا تقیه نموده باشد . شاهد بر این مطلب گفتار میرزا حسینعلی درکتاب ایقان است که می گوید : « با اینکه همه با او مخالف بودند ، از احدی خوف ننمود و ادعای خودرا فرمود .»

حال باز این دوستان بهائی بیایند و بگویند: میرزا علی محمد همان امام زمان(ع) است!

 

دیدگاه‌ها

13 پاسخ به “میرزا علی محمد یا محمد بن الحسن؟”

 1. محمد نیم‌رخ
  محمد

  salam
  kheili mamnun

 2. sasan نیم‌رخ
  sasan

  سلام.به نظر خود شما باب کیست؟نائب امام یا خود امام یا پیامبر؟

  1. masoud_kb نیم‌رخ
   masoud_kb

   سلام
   باب به معنی در است و باب امام یعنی دری به سوی امام. پس معنی باب، همان نماینده ویژه امام(نایب خاص امام)علیه السلام است. ذکر این نکته هم ضروری است که طبق فرموده خود امام عصر علیه السلام، نمایندگان خاص امام دوازدهم(نواب خاص)تنها ۴ تن بودند که در دوران غیبت صغری نمایندگی امام را به عهده داشتند و در دوران غیبت کبری دیگر کسی نمی تواند ادعا کند که نماینده خاص امام زمان علیه السلام است.

 3. بهنوش نیم‌رخ

  با وجود همه ی مدارک،هنوز هم بهاییان اعتقادات محکمی دارن!

  1. masoud_kb نیم‌رخ
   masoud_kb

   سلام
   (پاسخ به بهنوش گرامی)
   نکته اول:
   این مدراک از کتابهایی آورده شه که مورد تأیید خود بهائیان است پس نه تنها من و شما، بلکه هیچ بهائی نمی تواند آن ها را رد کند.
   نکته دوم:
   حال که این مدارک مورد پذیرش اند، نتیجه که می توان گرفت هم درست خواهد بود. پس میرزا علی محمد باب امام دوازدهم شیعیان نیست و در نهایت دوره اسلام به سر نیامده و زمان آئین جدیدی فرا نرسیده.
   نکته سوم:
   اینکه می فرمائید بهائیان اعتقادات محکمی دارند بیان روشنی نیست. اعتقادی که اینطور پایه هایش می لنگد، چطور می تواند محکم باشد؟
   اما اگر منظورتان این است که آن ها محکم سر اعتقادشان ایستاده اند؛ می توان دلایل زیادی را بیان کرداز جمله اینکه اکثر بهائیان نسبت به تاریخ و اعتقادات پایه ای خود ناآگاه هستند و این خود دلایلی دارد. مانند اینکه خیلی از کتابهای جناب باب و بها دیگر چاپ نمی شوند و یا در دسترس عموم قرار نمی گیرند و یا اینکه در چاپهای مختلف، ویرایش می شوند.
   می توانید از یکی از این عزیزان دعوت کنید تا بیاید و این سوالات را پاسخ گوید.
   ————————-
   یک دین الهی نباید هیچکدام از پایه هایش بلنگد!

 4. بهنوش نیم‌رخ

  راستش من دوستان بهایی دارم.تا حدود زیادی با افکارشون آشنا هستم.خیلی خوب میدونم که یه جای افکارو اعتقادات شون می لنگه اما اونا ازبچگی تحت تعالیمی قرارمیگیرن که یه جورایی انگارمسخ میشن!
  من حس میکنم این آموزش ازکودکی به خاطراینه که اونها هرگز به چیز دیگه ای فکرنکنن.طوری تربیت میشن که فقط تایید کنن!

 5. masoud_kb نیم‌رخ
  masoud_kb

  سلام
  حرف شما کاملا درست است. علاوه بر نکاتی که شما فرمودید، دو نوع طرد برای بهائیان وجود دارد: یک بهائی اگر از دستورات تشکیلاتی بهائیت پیروی نکند، ابتدا طرد اداری می شود؛ یعنی دیگر حق ندارد در هیچ یک از کارهای اداری بهائیت شرکت کند. در مرحله بعد اگر این فرد به نافرمانی ادامه دهد، به اصطلاح طرد روحانی می شود؛ یعنی اینکه تشکیلات، او را از بهائیت اخراج می کند و هیچ یک از بهائیان حتی اعضای خانواده ی این فرد، حق ارتباط با او را نخواهند داشت.(اگر با او ارتباط برقرار کنند آن ها هم طرد خواهند شد.) و او در دنیا تنها و بی کس خواهد ماند! نمونه این افراد فضل الله صبحی، عبدالحسین آیتی(آواره)و … هستند.
  به هر حال وجود این مسائل و البته نکاتی که شما فرمودید نشان می دهد که این اعتقاد پایه اش به شدت می لندگد. دین و اعتقادی که با فشار و اجبار و تهدید و لاپوشانی به دست بیاید، چه سازندگی، سعادت و سودی برای انسان دارد؟

 6. بقاليه نیم‌رخ
  بقاليه

  اینجا حقیقت است صدای مرکز حقیقستان از تمام ساکنین سیاره حقیقت دعوت میکنم به تک تک ستاره های سیاره حقیقت سر بزنند و تمام وجود خویش حقیقت را دریابند.

 7. masoud_kb نیم‌رخ
  masoud_kb

  ذکر این نکته ضروری است که وقتی میرزا علی محمد شیرازی امام دوازدهم شیعیان نباشد، دین اسلام همچنان پایدار خواهد ماند و دیگر سخنی از دینی جدید مانند بهائیت به میان نخواهد آمد.

 8. sasan نیم‌رخ
  sasan

  سلام بچه ها خوبین؟
  من خیلی وقت بود نیومدم شرمنده… تقریبا جواب سوالمو گرفتم مسعودی ممنون!

  بهنوش خانوم می شه بگن این دوستان بهائیشون چه مطالبی می گن بهشون؟

  یعنی می خوام بدونم بیشتر راجع به چی می حرفن؟!

  ممنون.

 9. انوش نیم‌رخ
  انوش

  به نظر اینجانب یکی از دلایل گرایش جوانان و بسیاری از افراد به فرقه هایی اینچنین این است که ما دین را خوب معرفی نکرده ایم و یا اگر خوب معرفی کرده ایم خودمان به توصیه هایی که در آن مطرح شده است عمل نمی کنیم.
  ای انسانهای با وجدان ای عقل های مستور در حجاب، حجاب را بشکافید واقعیت را بیابید از این مبرهن تر و واضح تر که رهبر این فرقه در کتاب هایی که مورد اعتقاد و عمل خودشان است اعتراف به امامت امام زمان کرده است اما شما… – من فکر میکنم رهبراتان هم از این حرفهایی که میزنید تعجب میکند حتماً به خوابتان آمده و گفته بیش از این مرا در مخمصه نیاندازید بیش از این آبروی مرا نبردید.
  ای انسانهای آگاه ببینید نه با چشم ظاهری که با چشم دل و بیابید با تمام وجودتان خود رها کنید حقیقت اینجاست درست آمده اید کافی است اندکی بیندیشید.

  1. masoud_kb نیم‌رخ
   masoud_kb

   سلام
   امیدواریم که مطلب نوشته شده در همین راستا مؤثر باشند.

 10. حاجي نیم‌رخ
  حاجي

  سلام خیلی ممنون از روشن گریتان در جهت هدایت انسانها.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *